CaiXon + CaiXonet

07.07.2018

Cajony pultového tytu podle návrhu José J.Cortija

CaiXon předvádí jeho tvůrce, profesor latinských perkusí na univerzitě v Manheimu:

José Cortijo.

Caixon C CX1

CaiXon je neobyčejně inspirativní a dalo by se říci skoro až převratný nástroj. Je poměrně velký, velmi znělý a spojuje v sobě následující zvuky: Conga, Snare (malý buben se strunami), rim shot (ráfek) a tleskání, přitom zároveň nabízí celou škálu zvuků podobných wood blocku, hře na luby bubnů, atd. Hráč CaiXonu sedí proti nástroji, v pozici hráče na bicí nebo conga. Nemusí se proto ohýbat a nástroj má opticky plně pod kontrolou. CaiXon při hře spočívá na zemi a lze ho velmi snadno ovládat také nohou, patou, tlumit ho a podobně. Díky tomu není složité naučit se na něj hrát styly kombinující tlumené a znělé zvuky lubu nástroje. Zní to velmi hezky. Hrací plocha nástroje je nakloněna šikmo, je vybavena strunami, seřizovacími šrouby a její možnosti naplňují všechny představy o dospělém cajonovém zvuku. Při troše smyslu pro rytmus a citu pro muziku, se proto každému hráči podaří z CaiXonu vyloudit zvukové barvy zahrnující bicí soupravu, conga, bonga a různé otevřené či zavřené zvuky. Do hry se dají také s výhodou zapojit nohy. Na konstrukci CaiXonu značky KLANGspiel se podílel guru perkusistů José J.Cortijo, proto je na korpusu také jeho signatura. Povrchová úprava: šelak, natural, a výška: 67 cm. Caixon umožňuje klap-techniku, jeho korpus je vyroben z bukového-multiplexu a zvučnice za dýhové, nástrojařské překližky. Povrchová úprava je nealergizující lak, zvaný šelak, což je lak na bázi přírodní pryskyřice, který se používá také například v houslařství.

Stránka prodejce:  https://www.woodklang.cz/products/caixon-cajon-klangspiel-ccx1/

Rozměry v cm: Šířka: 30,1 Hloubka: 30,1 Výška: 67,5

CaiXoNet C CX2

Útlejší příbuzný Caixonu

CaiXoNet je útlejší a přenosnější verzí CaiXonu. Výhody jsou shodné s CaiXonem, to znamená, že úderová plocha je nahoře, jepoměrně malá a velmi rychlá. Výška je shodná s CaiXonem, nástroj však má menší objem, tím pádem také hmotnost a je proto snadno přenosný. Jak je slyšet na videu You Tube ( https://www.youtube.com/watch?v=ik1T9A18FPw&feature=relmfu ) je zvuk CaiXonety o poznání vyšší oproti CaiXonu a oba nástroje se v sadě skvěle doplňují. Na uvedeném videu nástroje přehrává osobně jejich tvůrce Jose Cortijo. Na Caixonetě lze, stejně jako na Caixonu najít zvuky conga, snare, wood blocku, rim shotu, tleskání a podobně. Caixonetě zůstává velká výhoda CaiXounu, tou je pozice hráče v pohodlném a diskrétním posazu. Hrací plocha je plně pod kontrolou hráče, odpadá určité nepohodlí hry standardního cajonu, nebolí záda a pokud je hráč nějak handicapovaný, tak si může jednu ruku na cajon jen tak položit a hrát pouze druhou. Proto je jak CaiXonet, tak také Caixon velmi vhodný nejen pro běžné hraní, ale také pro různí terapie hudbou, kde je mohou využívat lidé s tělesnými, či duševním omezeními, vozíčkáři, osoby po mozkové příhodě a podobně.

Hrací plocha nástroje je nakloněna šikmo, je vybavena strunami, seřizovacími šrouby a její možnosti naplňují všechny představy o dospělém cajonovém zvuku. Zvláště nezkušeným hráčům přijde vhod výhoda společná, kterou mají všechny cajony a tou je snadný ozev. Znamená to, že se i při hře nezkušeního hráče vždy ozve nějaký použitelný zvuk. Dřevo má póry a tudíž se ozývá, i pokud hráč jen rukama přejíždí po hrací ploše. Hraní na CaiXonetě je velmi zábavné jak pro zkušené hudebníky, tak pro začátečníky. Caixonet umožňuje klap-techniku, jeho korpus je vyroben z bukového-multiplexu a ozvučnice za dýhové, nástrojařské překližky. Stránka prodejce: www.woodklang.cz .

   Rozměry v cm: Šířka: 26,5 Hloubka: 23,2 Výška: 67,5

www.woodklang.cz/products/caixonet-utlejsi-pribuzna-caixonu-vyrobce-klangspiel-nemecko/


CX1NB-W caiXoN s hrací plochou z ořechu a red woodu (palisandr)

Tato verze CaiXonu nabízí kombinaci exotických a evropských dřev. Zvuk CX1NB-W je posunut poněkud směrem k vyšším středovým frekvencím poněkud. Konstrukce se však od CaiXonu CX1 jinak neliší.