KLANGspiel Congajony

22.06.2018

C CJ I Congajon 46cm

Congajon je velmi zajímavý nástroj, na jehož konstrukci se vedle vývojářů firmy KLANGspiel podílel také perkusista José J.Cortijo. Congajony mají tři hrací plochy, laděné jako dvě bonga a jedno congo. Každý tento bubínek má samostatnou ozvučnou komoru. Menší model má výšku 46,5 cm. Cogajon má široké uplatnění zejména u afro kubánské hudby a latin music, vydává silný a jasný zvuk, s dlouhým dozvukem. Mezi jeho klady patří i to, že cajonová hrací plocha není tolik choulostivá na kvalitu a techniku hry, a tak se alespoň obstojný zvuk ozve i při ne zcela podařeném úderu. Congajony jsou stejně jako ostatní cajony KLANGspiel vyrobeny z prvotřídního bukového multiplexu a na ozvučnici je použita špičková dýhová, nástrojařská překližka.

Stránka prodejce:  www.woodklang.cz/products/c-cj-i-congajon-46cm-klangspiel

Povrchová úprava je nealergizující lak, zvaný šelak, což je lak na bázi přírodní pryskyřice, který se používá také například v houslařství.

C CJ II Congajon 49cm

Congajon CJ49 je větší sourozenec modelu CJ46. Oba modely se vzájemně liší pouze rozměry a to předurčuje jejich uplatnění. CJ46 je navržen do menších souborů, CJ49 do velkých kapel. Jinak jsou oba congajony konstrukčně shodné. Mají tři hrací plochy, laděné jako dvě bonga a jedno congo. Přesná výška typu CJ49 je 49,5 cm. Jeho zvuk je silný, až dunivý, ve větší kapele se bez problémů prosadí. Zpracování je jako u ostatních modelů na mistrovské úrovni, nástroj je inspirativní a má jasný ozev. Materiál je také prvotřídní německá klasika, bukový multiplex a dýhová, nástrojařská překližka. Barva obou congajonů je přírodní, světlý buk, s povrchem z šelakové pryskyřice. Nástroje sice nejsou označovány jako signované, ale přesto jsou opatřeny signaturou spolutvůrce, perkusisty a profesora latinoamerické hudby José J.Cortija.

Stránka prodejce:  www.woodklang.cz/products/congajon-klangspiel-c-cj-ii-49cm