Pentajony signované

03.07.2018

Signované Pentajony® José J.Cortijo

José J.Cortijo (1958) pochází z Barcelony a již od sedmdesátých let žije v Německu a vystupuje jako hráč na perkuse. Roku 1994 se stal profesorem latinských perkusí na univerzitě múzických umění v Mannheimu a v říjnu 2003 byl, jako první v historii, jmenován profesorem latinských perkusí pro celou Republiku Německo. Je autorem mnoha publikací a vedoucím řady workshopů "Drums a Percussion". Je také například autorem dodatku, u nás známého notátoru FINALE, který nese název "Score Groove". José Cortigo se podílel na konstrukci dvou signovaných Pentajonů® a ty jsou již na první pohled něčím úplně jiným, než normálními cajony.

C JC46 Pentajon José J.Cortijo sign. I

Tento signovaný Pentajon® stojí na pěti filcových nohách o průměru 5 cm a je zde také možnost namontovat doprostřed další, tzv. "balanční nohu". Zvládnutí hry s balanční nohou vyžaduje trochu cviku, ale tohle úsilí se velmi vyplatí. Modely, které tuto nohu mají již v základu, v ní skrývají inbusní klíč pro nastavení strun. Hrací plochy mají rozměr 46,5 x 27,5 cm a standardní cajonová plocha je vpředu, vpravo. Je vybavena struníkem a stavěcími šrouby. Pod rohy je cajon lehce sešikmený, takže klap-údery se ozývají velmi hezky, akce hrací desky se jemně dolaďuje šrouby. Strana vlevo je složena ze třech úderových ploch, které uvnitř nástroje ústí do samostatných ozvučných komor. Horní dvě plochy znějí jako bonga, spodní - větší plocha, má congo zvuk. Tyto plochy znějí výborně i při slap úderech a mají velmi bohaté spektrum alikvotních zvuků. KLANGspiel JC46 nabízí ještě mnoho jiných zvuků, technických řešení a specialit a proto se dá také označit jako cajonová souprava. Pod rukama hráče se z něho stává opravdový perkusní orchestr. Cajon se dodává v úpravě šelak, natural, jeho výška je 46,5 cm. Umožňuje všechny cajonové techniky a dále je rozšiřuje. Materiál korpusu je bukový multiplex a ozvučnice je z dýhové nástrojařské překližky.

Stránka prodejce:

www.woodklang.cz/products/pentajon-c-jc46-jose-cortijo-signature-i-46-cm-klangspiel

C JC49 Pentajon José J.Cortijo sign. II

C JC49 Pentajon José J.Cortijo sign. II

KLANGspiel signovaný pentajon JC 49 je velikostí i zvukem mohutnější verzí pentajonu JC 46. Jeho hrací plochy mají rozměr 49,5 x 30 cm. Je velký a vydává silný zvuk, který ho předurčuje do větších kapel. Hra na tento typ vyžaduje trochu více síly, ale to se velmi vyplatí, protože JC 49 to jsou varhany mezi cajony. Umožňuje velké množství perkusních technik a má velmi široké uplatnění napříč hudebními styly, snad dokonce až po klasickou hudbu. Korpus výšky 49 cm je vyroben z bukového-multiplexu. Uvnitř se skrývá několik vyladěných rezonančních komor, jejichž vývody jsou v zadní ploše Pentajonu®. Povrchová úprava JC49 je přírodní šelak a materiál ozvučnice dýhová, nástrojařská překližka.

Stránka prodejce:

www.woodklang.cz/products/pentajon-c-jc49-jose-cortijo-signature-ii-49-cm-klangspiel